Mistrz, który uważa cadyków (przywódców żydowskich wspólnot chasydzkich) za mistrzów swoistego "judaizmu zen", (poprzez podobieństwo, a nie - w opozycji, do terminu "buddyzm zen"), kwitnącego w Polsce w XVIII i XIX wieku, zapytany o najważniejszą, wg Niego, opowieść ze zbioru "Opowieści chasydów" (Martin Buber, "W drodze", Poznań 1989), natychmiast wskazał na "Zabawę w chowanego" (op. cit., s. 100), związaną z Rabbim Baruchem z Międzyboża (ur. 1757 - zm. 1811).

A oto, w całości, ów krótki tekst, jakże mocno, i zdecydowanie, wyróżniony przez Mistrza:

 ... Wnuk rabbiego Barucha, mały Jechiel, bawił się kiedyś z pewnym chłopcem w chowanego. Ukrył się jak najstaranniej i czekał, aż tamten zacznie go szukać. Czekał długo nadaremnie, wreszcie wyszedł ze swojej kryjówki, ale tamtego nie było widać.

I wtedy Jechiel zrozumiał, że ów chłopiec wcale go nie szukał.

Tak się tym zasmucił, że zaczął płakać, płacząc pobiegł do izby dziadka i poskarżył się na złego towarzysza zabawy. Łzy stanęły rabbiemu Baruchowi w oczach i powiedział:

"Tak mówi też Bóg: <Ukrywam się, ale nikt mnie nie szuka>." ...

Uzasadniając swój wybór, Mistrz dodał:

Obojętność wobec Wieczności, zaniechanie poszukiwań istoty spraw, oraz całkowite (samolubne) oddawanie się wyłącznie własnym przyjemnościom, z jednoczesnym lekceważeniem swoich bliźnich i swoich zobowiązań - to chroniczna, i nieuleczalna choroba, trapiąca ludzkość we współczesności.

Ta właśnie dramatyczna diagnoza ukryta jest w pozornie błahej historyjce, tej o wnuczku rabbiego Barucha...

Uważnemu czytelnikowi opowieść ta powinna dać jednak jeszcze sporo do myślenia, nie tyle o zawartej tam groźbie (nieuleczalność z uporem nawracającej choroby), co o nasuwającej się potrzebie działania, a mianowicie: o pilnej potrzebie znalezienia ukrytego wyjścia, wyjścia z tej - zdawałoby się - całkowicie beznadziejnej sytuacji.

I pomyśleć, zakończył Mistrz, że to aż tyle, najistotniejszych (od zawsze, i dla każdego) treści, odczytać można z jakże lakonicznego zdania, tj. z krótkiej refleksji Rabbiego Barucha, którą to refleksję Mistrz zacytował - dla utrwalenia - ponownie:

 "Tak mówi też Bóg: <Ukrywam się, ale nikt mnie nie szuka>."

Kontakt

Gabinet w Poznaniu

terminy ustalane indywidualnie

preferowane – w poniedziałki, w godzinach 13 – 18

+48 602 778 367

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 8951005320

Adres

SYSTEM Jacek Adamus

Radęcin 36A

66-520 Dobiegniew

Woj. lubuskie

Lokalizacja gabinetu

Dime Office Sp. z o.o.

Usługi dla biznesu, Poznań, Polska

Głogowska 31/33, 60-702 Poznań